Kulturhuset Islands Brygge, København
Yoga med baby
Kom till Yoga med baby och få en lugn stund av närvaro med yoga, rörelse och tid att landa i kroppen – tillsammans med din bebis.
Vi börjar varje pass med ett kort samtal om hur kroppen mår och delar erfarenheter och små utmaningar från vardagen med bebis – till exempel ömhet, spänningar eller andning.
Yogan fokuserar på bäckenbotten, mage och rygg och på hur vi kan ta hand om kroppen när vi bär, lyfter och rör oss med vår bebis. Vi arbetar med att bygga upp styrkan igen, öka smidigheten och släppa på spänningar – samtidigt som vi lyssnar på kroppen och tar hänsyn till de förändringar och utmaningar som kan uppstå efter en graviditet och förlossning.
Bebisen är en naturlig del av yogan, och vi rör oss och finner lugn tillsammans. Det finns också tid för frågor, samtal och små tips för vardagen med bebis före eller efter varje pass.
Alla föräldrar – både mamma och pappa – med bebisar i åldern 2–9 månader är välkomna. Åldersrekommendationen är vägledande, och du kan delta så snart du känner dig redo efter förlossningen. Alla övningar är särskilt anpassade för att kroppen har gått igenom en graviditet och förlossning – även om du har fött med kejsarsnitt.
Skriv gärna om du är osäker på om gruppen passar dig eller om du har frågor.
Du kan kontakta instruktören Lisbeth på [email protected]
Kom som du är och få in yoga i vardagen på ett sätt som passar dig och din bebis.
Praktisk information Datum: 2 oktober, 9 oktober, 16 oktober, 30 oktober, 6 november, 13 november och 20 november. Om Lisbeth Moseholm: Lisbeth är mamma till två barn och har 13 års erfarenhet av att undervisa i yoga. Hon skapar en miljö präglad av lugn, närvaro och rörelseglädje.
Ta med: Filt, vattenflaska och det du kan behöva till bebisen.
Vi ordnar yogamattor
En biljett gäller för ett barn och en vuxen.
Vi ser verkligen fram emot att träffa dig och din bebis!
Engelska: Kom till Yoga with Baby för en lugn och omhändertagande stund med yoga, rörelse och tid att återknyta kontakten med din kropp – tillsammans med din bebis.
Varje pass börjar med en kort avstämning om hur kroppen mår, där vi kan dela erfarenheter och några av de små utmaningar som vardagen med en bebis kan innebära – som ömhet, spänningar eller andning.
Yogan fokuserar på bäckenbotten, mage och rygg samt på hur vi kan ta hand om våra kroppar när vi bär, lyfter och rör oss med våra bebisar. Vi arbetar med att bygga upp styrkan igen, förbättra rörligheten och släppa på spänningar – samtidigt som vi lyssnar på kroppen och respekterar de förändringar och utmaningar som kan uppstå efter graviditet och förlossning.
Din bebis är en naturlig del av yogan, och vi rör oss och finner lugna stunder tillsammans. Det finns också tid för frågor, samtal och små tips för vardagen med din bebis före eller efter varje pass.
Alla föräldrar – både mammor och pappor – med bebisar i åldern 2–9 månader är välkomna. Åldersrekommendationen är vägledande, och du är välkommen att delta så snart du känner dig redo efter förlossningen. Alla övningar är särskilt utvalda för tiden efter förlossningen – även om du har fött med kejsarsnitt.
Hör gärna av dig om du är osäker på om gruppen passar dig eller om du har några frågor.
Du kan kontakta instruktören Lisbeth på: [email protected]
Kom som du är och få in lite yoga i vardagen på ett sätt som fungerar för dig och din bebis.
Praktisk information Datum: 2 oktober, 9 oktober, 16 oktober, 30 oktober, 6 november och 13 november.
Lisbeth är mamma till två barn och har 13 års erfarenhet av att undervisa i yoga. Hon skapar en miljö fylld av lugn, närvaro och rörelseglädje.
Ta med: filt, vattenflaska. Det du kan behöva till bebisen.
Vi tillhandahåller yogamattor
En biljett gäller för en bebis och en vuxen.
Biljetter & tider
Islands Brygge 18
2300 København
Karta
Kulturhuset Islands Brygge
Boenden nära Kulturhuset Islands Brygge





