En oberoende lokal portal som bevakar evenemang, nöje och större händelser i Köpenhamn.

Har vi overset liv i rummet, København

Har vi overset liv i rummet?

Program: 19.15: Välkomst 19.20: Har vi overset liv i rummet? – del 1 med Gunver Lystbæk Vestergård 20.00: Paus 20.20: Har vi overset liv i rummet?

– del 2 med Morten Bo Madsen 21.00: Frågor från publiken 21.30: Tack för i kväll Har vi redan hittat liv på Mars – utan att veta om det? Följ med in i Planetariekuplen när vi uppmärksammar 50 år av sökande efter liv på den röda planeten och fördjupar oss i de fynd som fortfarande utmanar våra svar.

1976 landade NASAs två Viking-uppdrag på Mars med avancerade laboratorier som skulle leta efter biologisk aktivitet. Resultaten väckte uppmärksamhet: landarna mätte gasutsläpp från Mars jord, som kunde komma från mikroorganismer. Hade vi hittat liv?

50 år senare diskuteras svaret fortfarande. För hur skiljer vi mellan spår av liv och kemi som bara liknar det? Sedan Viking har nya gåtfulla fynd tillkommit. Bland dem finns de så kallade ”leopardfläckarna”, som Perseverance-rovern fotograferade på en klippa 2024. De påminner om strukturer som på jorden kan bildas av mikroorganismer. Men räcker likheten?

Biljetter & tider

TISDAG 20 OKTOBER 2026 19:15
Datum20 oktober 2026 19:15 Lägg till i kalender
PlatsHar vi overset liv i rummet
Gl. Kongevej 10
1610 København

Karta

Har vi overset liv i rummet

KällaBilletto
Senast uppdaterad7 oktober 2026

Boenden nära Har vi overset liv i rummet