Sydhavnen, København
Loire-vinsmagning
I augusti reste vi genom Loire (Frankrike) för att besöka vinodlare, smaka oss igenom området och hitta nya viner till Manfred & Co. Nu öppnar vi åtta av de flaskor vi tog med oss hem och bjuder in till en liten och informell Loire-provning hemma hos Sebastian på Teglholmen.
Vi ska prova både vita och röda viner och olika uttryck från Loire – från stram och mineralisk Chenin Blanc till saftigare och karaktärsfulla rödviner.
Det här är inte tänkt som en klassisk, formell vinprovning. Vi vill öppna flaskorna, berätta om resan och producenterna och samtidigt höra vad ni tycker.
Var och när: Torsdag den 8 oktober kl. 18.00–21.00
Sydhavnen: Teglholmsgade, 50, 2450 København
Anmälan och pris: Att delta i evenemanget kostar 350 kr. vid köp på vår egen webbplats (hitta länken här), men vid köp här tillkommer en avgift från billetto.
Kom och smaka. Vi ser fram emot att träffa er!
Hälsningar från Manfred & Co
Biljetter & tider
Teglholmsgade 50
2450 København
Karta
Sydhavnen
Boenden nära Sydhavnen





