H.J. Hansen Vin København, København Ø
Kend dine druer med H.J. Hansen Vin
Kend dine druer med H.J. Hansen Vin Torsdag 15 oktober 2026 kl. 18.00–ca. 20.30
Kom på en rolig och lärorik kväll där vi ger dig de grundläggande verktygen för att navigera bland klassiska druvsorter och vinområden. Vi tittar närmare på vad som kännetecknar de olika druvorna och undersöker varför de smakar som de gör, med hänsyn till bland annat klimat, traditioner, stil och produktionsmetoder.
Förutom goda grundkunskaper får du lära dig grundläggande provningstekniker och blir bättre på att sätta ord på vinet.
Under kvällen provar vi 7 olika viner, bland annat ett aromatiskt vitt vin, en fatlagrad Chardonnay, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Syrah, Nebbiolo och Tempranillo.
Målet med provningen är att du i framtiden ska bli bättre på att köpa viner som du tycker om och undvika dåliga vinupplevelser.
Alla kan vara med på provningen – både nybörjare och erfarna vinentusiaster.
Till provningen serveras naturligtvis bröd och vatten. Vi förbehåller oss rätten att göra ändringar i programmet.
Pris per person 399,-
Sélectionpris 349,-
Hitta vägen till evenemanget här
Kontaktinformation: H.J. Hansen Vin, København Ø - Din lokale vinhandel
Tlf: +45 63128200 / [email protected]
Observera att biljetter inte kan återbetalas eller bytas vid felköp eller liknande.
Biljetter & tider
Østbanegade 3
2100 København Ø



